Pěstování borůvek

Výsadba a pěstování kanadských borůvek

Pěstování kanadských borůvek má několik důležitých pravidel, které je potřeba při výsadbě a samotném pěstování dodržet.

Výsadba borůvek:
 1. Vykopeme jámu o minimální velikosti alespoň 70x70cm (ideálně 80×80 cm) s hloubkou 40-45cm. Borůvky mají kořeny spíše mělké, proto není potřeba kopat jámu příliš hlubokou. Pokud máte pro výsadbu více borůvek, je vhodné je všechny vysazovat vedle sebe (cca. 80 cm od sebe) a vytvořit tak jednu dlouhou společnou jámu. Kořeny borůvek tak sdílejí společně rašelinu ve výkopu.
 2. Do vykopané jámy dáme čistou rašelinu v kombinaci se speciálním substrátem pro pěstování borůvek (vše je možné koupit na naší farmě). Pokud budete kombinovat rašelinu s běžnou zahradní hlínou, borůvka vám z důvodu vysokého pH neporoste a nebude prospívat. Rašelinu důkladně prolijeme vodou, ideálně dešťovkou. Boky záhonu je vhodné oddělit geotextilií, aby se z okolní půdy nezvyšovalo pH substrátu.
 3. K tomuto substrátu je možné přidat piliny do 20% a písek do 10% celkového objemu.
 4. Vše dobře promícháme a vrch záhonu s rašelinou můžeme navýšit cca. 10 cm nad okolní terén.
 5. Povrch okolo borůvek je možné doplnit Agrotextilií, případně obsypat borovou kůrou, která bude chránit kořeny, bránit vysychání půdy a prorůstání plevelu.
 6. Přidejte kyselá hnojiva určená pro výživu borůvek (možno koupit na naší farmě).
 7. Borůvku pořádně po výsadbě zalévejte.
Pěstování borůvek:
 1. Borůvka má ráda nízké pH půdy (v rozmezí pH 4,5 – 5,5), což je výrazně nižší pH, než má půda v ČR (ta se obvykle pohybuje mezi pH 6,5 – 8,0) Kyselost půdy je možné pravidelně snižovat doplňováním kyselými hnojivy – např. síranem amonným.
 2. Používejte speciální kyselá hnojiva na borůvky, azalky a rhododendrony. Hnojení se provádí zejména v jarním období, kdy je největší přírůstek výhonů.
 3. Většina odrůd je samosprašných, nicméně pro lepší opylení je dobré pěstovat více borůvek na jednom místě.
 4. Při každoročním jarním řezu borůvek odstraňujeme zejména slabé výhony s krátkými přírůstky, křížící se větve a výhony, které rostou do středu rostliny. „Provzdušněním rostliny“ bráníte vzniku budoucím chorobám rostliny. Střiháme na 8-10 hlavních výhonů.
 5. Pravidelně borůvku zalévejte, cca. 2x – 3x týdně větší dávkou vody, zejména v horkých měsících.
Jarní střih borůvek:

Borůvku je potřeba pravidelně do konce března prostříhat. Odstraníte tak slabé, neperspektivní výhony, které by rostlinu jen oslabovaly.

 1. Se střihem rostliny začněte od země. Výhony, které by se mohly v době zrání borůvek dotýkat země, nebo by byly velmi blízko odstřihněte. Vystřihněte také drobné (malinké) výhony. Obecně tyto výhony, kterou jsou těsně nad zemí jsou jen rizikem pro rostlinu z hlediska nemocí.(plísně)
 2.  Po odstranění spodních výhonů prosvětlete střed rostliny tak, aby nedozrávaly plody uprostřed keříku a větve se spolu vzájemně nekřížily.
 3. Po prosvětlení středu rostliny ponecháte jen perspektivní mladé výhony(to jsou většinou barevné červené svěží větve) a předloňské výhony(tmavší větve), které na sobě mají květní pupeny.
 4. Staré větve nad 3-4 roky odstraňte, tak aby rostlina měla maximálně 8-12 hlavních výhonů.
 5.  Správný jarní řez vám přinese celkově větší úrodu, plody budou velké a rostlina silná.

Hodně pěstitelských úspěchů.