Pěstování kanadských borůvek

Výsadba a pěstování kanadských borůvek

Pěstování kanadských borůvek má několik důležitých pravidel, které je potřeba při výsadbě a samotném pěstování dodržet.

   
    
Výsadba kanadských borůvek:
 1. Sazenice borůvek vysazujeme do jámy o minimální velikosti 70x70cm (ideálně 80x80cm) s hloubkou 40-45cm. Borůvky mají kořeny spíše mělké, proto není potřeba mít jámu příliš hlubokou. Pokud vysazujete více borůvek, je vhodné je sadit vedle sebe do společného řádku (cca. 85cm od sebe) a vytvořit tak jednu společnou jámu. Borůvky pak společně sdílejí veškerou rašelinu ve výkopu.
 2. Do vykopané jámy nasypeme rašelinu v kombinaci se speciálním substrátem pro pěstování borůvek. Pokud budete kombinovat rašelinu s běžnou zahradní hlínou, borůvka vám z důvodu vysokého pH neporoste a nebude prospívat. Rašelinu při výsadbě důkladně prolijeme vodou, ideálně dešťovkou. Boky záhonu je vhodné oddělit geotextilií, aby se v čase z okolní půdy nezvyšovalo pH substrátu.
 3. Z důvodu finanční úspory je možné k tomuto substrátu přidat piliny do 20% a písek do 10% celkového objemu. Vše dobře promícháme a záhon s rašelinou můžeme navýšit cca. 10 cm nad okolní terén.
 4. Přidejte k rostlinám kyselá hnojiva určená pro výživu borůvek.
 5. Povrch okolo borůvek je vhodné doplnit Agrotextilií, případně obsypat borovou kůrou, která bude chránit kořeny, bránit vysychání půdy a prorůstání plevelu.
 6. Borůvku po výsadbě pořádně zalévejte.
   
Pěstování borůvek:
 1. Zásadní pro správné dlouhodobé pěstování borůvek na zahradě je správná výsadba. Borůvka vyžaduje kyselou půdu (Ph v rozmezí 4,5 – 5,5), což je výrazně nižší pH, než má většinou půda v ČR (ta se obvykle pohybuje mezi pH 6,0 – 8,0). To splňuje defacto jen rašelina, viz. výsadba borůvek výše. .
 2. Do konce března provádějte pravidelný jarní řez borůvek, kdy odstraníte zejména slabé výhony s krátkými přírůstky, křížící se větve a výhony, které rostou do středu rostliny. „Provzdušněním rostliny“ bráníte vzniku budoucím chorobám rostliny. Střiháte na 8-10 hlavních výhonů, viz. video jarní střih.
 3. Na jaře pravidelně použijte speciální kyselá hnojiva na borůvky a pravidelně přihnojujte až do konce července, kdy je největší přírůstek výhonů. Poté už není třeba borůvku hnojit.
 4. Většina odrůd borůvek je samosprašných, nicméně pro lepší opylení je dobré pěstovat více borůvek na jednom místě. Borůvek bude více a budou větší.
 5. Borůvku pravidelně zalévejte, 2x týdně větší dávkou dešťové vody (cca. 10l na rostlinu), zejména v horkých měsících.
   
   
Jarní střih borůvek:

Borůvku je potřeba pravidelně do konce března prostříhat. Odstraníte tak slabé, neperspektivní výhony, které by rostlinu jen oslabovaly.

 1. Se střihem rostliny začněte od země. Výhony, které by se mohly v době zrání borůvek dotýkat země, nebo by byly velmi blízko odstřihněte. Vystřihněte také drobné (malinké) výhony. Obecně tyto výhony, kterou jsou těsně nad zemí jsou jen rizikem pro rostlinu z hlediska nemocí.(plísně)
 2.  Po odstranění spodních výhonů prosvětlete střed rostliny tak, aby nedozrávaly plody uprostřed keříku a větve se spolu vzájemně nekřížily.
 3. Po prosvětlení středu rostliny ponecháte jen perspektivní mladé výhony(to jsou většinou barevné červené svěží větve) a předloňské výhony(tmavší větve), které na sobě mají květní pupeny.
 4. Staré větve nad 3-4 roky odstraňte, tak aby rostlina měla maximálně 8-12 hlavních výhonů.
 5. Správný jarní řez vám přinese celkově větší úrodu, plody budou velké a rostlina silná.

Hodně pěstitelských úspěchů přeje Farma Borůvka !!!

Foto z výsadby 8 sazenic borůvek do společného záhonu.