Výsadba a pěstování kanadských borůvek
Pěstování kanadských borůvek má několik důležitých pravidel, které je potřeba při výsadbě a samotném pěstování dodržet.

Výsadba kanadských borůvek:
- Sazenice borůvek vysazujeme do jámy o minimální velikosti 70x70cm (ideálně 80x80cm) s hloubkou 40-45cm. Borůvky mají kořeny spíše mělké, proto není potřeba mít jámu příliš hlubokou. Pokud vysazujete více borůvek, je vhodné je sadit vedle sebe do společného řádku (cca. 85cm od sebe) a vytvořit tak jednu společnou jámu. Borůvky pak společně sdílejí veškerou rašelinu ve výkopu.
- Do vykopané jámy nasypeme rašelinu v kombinaci se speciálním substrátem pro pěstování borůvek. Pokud budete kombinovat rašelinu s běžnou zahradní hlínou, borůvka vám z důvodu vysokého pH neporoste a nebude prospívat. Rašelinu při výsadbě důkladně prolijeme vodou, ideálně dešťovkou. Boky záhonu je vhodné oddělit geotextilií, aby se v čase z okolní půdy nezvyšovalo pH substrátu.
- Z důvodu finanční úspory je možné k tomuto substrátu přidat piliny do 20% a písek do 10% celkového objemu. Vše dobře promícháme a záhon s rašelinou můžeme navýšit cca. 10 cm nad okolní terén.
- Přidejte k rostlinám kyselá hnojiva určená pro výživu borůvek.
- Povrch okolo borůvek je vhodné doplnit Agrotextilií, případně obsypat borovou kůrou, která bude chránit kořeny, bránit vysychání půdy a prorůstání plevelu.
- Borůvku po výsadbě pořádně zalévejte.

Pěstování borůvek:
- Zásadní pro správné dlouhodobé pěstování borůvek na zahradě je správná výsadba. Borůvka vyžaduje kyselou půdu (Ph v rozmezí 4,5 – 5,5), což je výrazně nižší pH, než má většinou půda v ČR (ta se obvykle pohybuje mezi pH 6,0 – 8,0). To splňuje defacto jen rašelina, viz. výsadba borůvek výše. .
- Do konce března provádějte pravidelný jarní řez borůvek, kdy odstraníte zejména slabé výhony s krátkými přírůstky, křížící se větve a výhony, které rostou do středu rostliny. „Provzdušněním rostliny“ bráníte vzniku budoucím chorobám rostliny. Střiháte na 8-10 hlavních výhonů, viz. video jarní střih.
- Na jaře pravidelně použijte speciální kyselá hnojiva na borůvky a pravidelně přihnojujte až do konce července, kdy je největší přírůstek výhonů. Poté už není třeba borůvku hnojit.
- Většina odrůd borůvek je samosprašných, nicméně pro lepší opylení je dobré pěstovat více borůvek na jednom místě. Borůvek bude více a budou větší.
- Borůvku pravidelně zalévejte, 2x týdně větší dávkou dešťové vody (cca. 10l na rostlinu), zejména v horkých měsících.
Jarní střih borůvek:
Borůvku je potřeba pravidelně do konce března prostříhat. Odstraníte tak slabé, neperspektivní výhony, které by rostlinu jen oslabovaly.
- Se střihem rostliny začněte od země. Výhony, které by se mohly v době zrání borůvek dotýkat země, nebo by byly velmi blízko odstřihněte. Vystřihněte také drobné (malinké) výhony. Obecně tyto výhony, kterou jsou těsně nad zemí jsou jen rizikem pro rostlinu z hlediska nemocí.(plísně)
- Po odstranění spodních výhonů prosvětlete střed rostliny tak, aby nedozrávaly plody uprostřed keříku a větve se spolu vzájemně nekřížily.
- Po prosvětlení středu rostliny ponecháte jen perspektivní mladé výhony(to jsou většinou barevné červené svěží větve) a předloňské výhony(tmavší větve), které na sobě mají květní pupeny.
- Staré větve nad 3-4 roky odstraňte, tak aby rostlina měla maximálně 8-12 hlavních výhonů.
- Správný jarní řez vám přinese celkově větší úrodu, plody budou velké a rostlina silná.